Kevätseuranta

Puutarhan kevätseuranta
20212020201920182017
Lumi ja jäätilanne
Piha lähes lumeton4.4.2021koko talvi10.4.20199.4.2018?.3.2017
Kasvimaan penkit sulaneet roudasta3.4.2021routa ajoittaista4.4.201917.4.2018
Viimisetkin lumenrippeet sulaneet pihalta19.4.2021-22.4.201918.4.2018
Kukkia
Talventähti1.4.2021
Lumikello31.3.202123.2.2020?.3.201917.4.2018
Krookus3.4.202115.3.20206.4.201913.4.2018
Kevätkurjenmiekka8.4.202115.3.20202.4.201914.4.2018
Helmihyasintti15.4.20218.4.202015.4.20196.5.2018
Kevättähti18.4.20217.4.202017.4.2019
Scilla/isänsinililja20.4.20218.4.202017.4.2019
Bellis/kaunokainen12.4.202123.2.202017.4.201913.5.2018
Orvokki3.4.2021koko talvi27.4.201930.4.2018
Narsissit21.4,202123.4.202023.4.20196.5.2018
Esikko11.4.202112.5.2020
Tarharistikki5.5.202128.4.20201.5.20196.5.2018
Kasvitieteelliset tulppaanit1.5.20218.5.202026.4.20196.5.2018
Himalajanesikko1.5.20216.5.202027.4.20197.5.2018
Balkaninvuokko17.4.202119.4.202024.4.20198.5.2018
Tulppaani13.5.202126.4.202027.4.20199.5.2018
Hyasintti9.5.202128.4.202027.4.20199.5.2018
Helmililja9.5.202128.4.202027.4.201910.5.2018
Kevätkaihonkukka1.5.2021


Mahonia24.5.202124.5.202022.5.201913.5.2018
Vuorenkilpi11.5.202114.5.202028.4.201913.5.2018
Purppurapikkusydän11.5.202114.5.202028.4.201916.5.2018
Kevätvuohenjuuri16.5.202114.5.202013.5.201916.5.2018
Metsäunikko17.5.202126.5.202017.5.201916.5.2018
Särkynytsydän18.5.202131.5.202019.5.201923.5.2018
Harmaakurjenpolvix.6.2021?4.6.202026.5.2018
Hopeatäpläpeippi2.6.202131.5.202026.5.2018
Lehtoakileija7.6.20216.6.201930.5.2018
Alppiruusu18.5.20211.6.2018
Rentoakankaali30.5.20211.6.2018
Patjarikko15.5.202114.5.202021.5.20192.6.2018
Lehtohärkki7.6.20214.6.2018
Siperiankurjenmiekka10.6.20214.6.2018
Punapäivänkakkara13.6.20216.7.20194.6.2018
Korallikeijunkukka4.6.2018
Loistosalvia11.6.2018
Harjaneilikka11.6.2018
Kivikkosuopayrttix.6.2021?18.6.2018
Punakellukka21.6.2018
Karpaattienkello21.6.2018
Sinivaleunikko21.6.2018
Sormustinkukka6.7.20199.7.2018
Valtikkanauhus11.7.201912.7.2018
Tähtiputki16.7.2018
Syysleimu20.7.201916.7.2018
Laventeli20.7.201916.7.2018
Salkoruusu16.7.2018
Värililja17.7.2018
Silmäkatana18.7.2018
Väriminttu16.8.201922.7.2018
Sulkaneilikka8.7.201923.7.2018
Pioniunikko11.7.201924.7.2018
Punatähkä17.8.20194.8.2018
Isokaunosilmä4.8.2018
Jalovuokko16.8.201922.8.2018
Magnolia15.5.2021
Kirsikka18.5.2021
Omena
Pikkutalvio18.5.2021
Yleinen kevätseuranta
20212020201920182017
Aurinko/lumitilanne/sää

Ensimmäiset pälvipaikat (tasamaalla)koko talvi27.3.201931.3.2018
Ensimmäinen hellepäivä13.5.2018
Ensimmäinen +20 astetta11.5.202026.5.2020
Kasvit/Kukat
Pajunkissajoulukuujoulukuujoulukuu4.2.2018
Leskenlehti2.4.202114.3.202024.3.20197.4.2018
Sinivuokko15.420218.4.202019.4.2019
Valkovuokko30.4.202118.4.202019.4.2019
Rentukka16.5.20217.5.202010.5.2018
Voikukka21.4.202115.4.202023.4.201912.5.2018
Koivun hiirenkorvat
9.5.2021
9.5.202024.4.2019
Kielo23.5.2021
Hyönteiset (ulkona)
Kärpänen27.3.202115.3.202017.2.20199.4.2018
Leppäkerttu18.4.202128.3.202015.4.20199.4.2018
Sokerimuurahainen11.4.202128.3.20209.4.2018
Metsämuurahainenhuhtikuu24.3.2019
Neitoperhonen17.4.20218.4.202015.4.201927.4.2018
Sitruunaperhonen17.4.202128.3.202017.4.2019
Hyttyset pistää19.4.202125.5.202018.4.2019
Nokkosperhonen3.4.20218.4.2020
Kimalainen12.4.20217.4.2020
Linnut
Sepelkyyhky3.4.202119.3.202022.3.2019
Joutsen27.3.2021koko talvi23.3.201930.3.2018
Töyhtöhyyppä3.4.202115.3.202024.3.20195.4.2018
Hiirihaukka24.3.20197.4.2018
Kurkihuhtikuu?huhtikuu4.4.20197.4.2018
Västäräkki
7.5.2021
25.4.20207.4.20197.4.2018
Hanhet3.4.2021huhtikuu7.4.2019
Peippo21.4.2021huhtikuu7.4.2019
Räkättirastas18.4.20219.4.202010.4.2019
Pääskyset24.5.202018.5.2019
Kirjosieppo14.5.20212.5.202013.5.2019
Eläimet
Sisilisko14.5.202125.4.202013.4.2019
Siili1.4.202024.3.2019
Käärme

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti